İlgililer tarafından sorulan ısıtma sistemleri nelerdir sorusunun cevabı iki ana başlıkta toplanabilir. En çok bilinen ve tercih edilen sistemlerin başında merkezi ısıtma geliyor. Buna ek olarak geliştirilen ve en az merkezi ısıtma kadar faydaları bulunan lokal ısıtma da bir diğer seçeneği oluşturmaktadır.

 

 Merkezi Isıtma ve Öne Çıkan Özellikleri

 

 1- Birçok farklı binada kullanılabiliyor olması: Başta apartmanlar ve oteller olmak üzere birçok farklı mekanda merkezi ısıtma sistemi tercih edilmektedir. Özellikle sonbahar ve kış aylarında maksimum oranda performans sağlar ve bina sakinlerinin ısınma ihtiyacını karşılar.

 

 2- Yüksek tasarruf sağlaması: Bu ısıtma sistemlerinin en önemli özelliği düşük maliyetli olmasıdır. Bu nedenle yüksek tasarruf sağlamak isteyenlerin ilk tercihi olarak kullanılmaktadır.

 

 3- Isı pay ölçer desteği: Herkesin tükettiği ısı kadar ücret ödemesini kolaylaştıran ısı pay ölçer desteği ile birlikte merkezi ısıtma sistemleri kabarık faturaların önüne de geçmektedir.

 

 Lokal Isıtma ve Kullanım Avantajları

 

 Bir diğer adı bölgesel ısıtma olan lokal ısıtma merkezi sistemlerden farklı bir prensipte çalışmaktadır.

 

 1- Lokanta ve endüstriyel mutfaklarda kullanılması: Lokal ısıtma sistemleri sadece evlerde değil lokanta ve endüstriyel mutfaklarda da kullanılıyor. Bu yönüyle çeşitlilik arz eden bir ısıtma türüdür.

 

 2- Çevre kirliliğinin önüne geçmesi: Bölgesel ısıtmanın en önemli özelliklerinden bir diğer alternatif enerjileri ısıya çevirmesidir. Bu sayede enerji talebinin yoğun olduğu bölgelerde tamamen çevreye duyarlı olarak kullanılması mümkün olmaktadır.