Isı pompası, mevcut olan ısının sıcaklığını yükseltmek amacı ile kullanılan pompalardır. Hava her yerde bulunan ve hazırda mevcut olan ısı kaynağıdır. Bundan dolayı en fazla hava kaynaklı ısı pompaları tercih edilir. Isı pompaları havadaki ısıyı çekerek ısıtmaya yarar. Isı pompaları ortamda bulunan ısı enerjisini diğer ortama taşıyabilen bir sistemdir.

 

 Isı Pompalarının Yer Aldığı Ürünler Nelerdir?

 

 Isı pompalarının bulunduğu cihazlar karşımıza her gün çıkar. Evlerdeki buzdolapları, klimalar, derin dondurucular ısı pompaları ile çalışır. Isı pompaları sayesinde enerjiden tasarruf etmek mümkündür.

 Bu anlamda ısı pompası nedir? sorusuna yanıt olarak kısaca havadaki ısıyı başka yere taşıyabilen sistemlerdir.

 

 Isı Pompası Nasıl Çalışır?

 

 Isı pompasında kaynak hava, toprak veya sudur. Isı pompası enerjiden aldığı kaynağı ısıtırken soğutmaya, soğuturken de ısıtmaya yarar. Yani enerji ile çalışan bir cihaz yani sıcaklık altındayken ısı pompası ile soğutma sistemi için soğuma yapar. Buzdolapları bu prensiple çalışır. Klimalarda ki sistemde aynı şekildedir. Isı pompasında kullanılan kaynak ne kadar stabil olursa sistem de o kadar iyi çalışır.

 

 Isı pompası sisteminde neler bulunur?

 

 Isı Pompaları buharlaştırıcı yani kaynak, kompresör, genleşme valfı ve kondenserden oluşur. Kompresör kaynağın buhar halindeyken sıcaklığının ve basıncının arttırılmasını sağlar. Kondenser denilen cihaz da ısıyı aktarmaya yarar ve buhar haldeyken sıvı hale dönüşümü sağlar. Genleşme valfı basınç ve sıcaklığın düşmesini sağlar.