Endüstriyel soğutma sistemleri, soğuk hava depoları, kimya sektörü, gıda sektörü, marketler, depolar, havuzlar ve benzeri tesislerin soğutma ihtiyaçlarını karşılamak adına kurulan orta ve büyük ölçekteki soğutma sistemlerinin genel adıdır. Endüstriyel soğutma önemli kurulum maliyetleri gerektirebilecek, yüksek soğutma kapasitesine sahip genellikle özel ihtiyaçlara yanıt vermesi ve düşük sıcaklıklara ulaşılması hedeflenen karmaşık sistemlerdir.

 

 Endüstriyel soğutma sistemleri teknolojileri özellikle yeni soğutucu akışkanlar direktifleri çerçevesinde sürekli gelişmekte ve yenilenmektedir. Ülkemizde ve dünyada endüstriyel soğutma sistemleri ile ilgili her yıl yüzlerce hatta binlerce bilimsel yayın yapılmakta ve mühendislik çözümleri ortaya çıkmaktadır. Tesis için en uygun endüstriyel soğutma sistemini seçmek teknik bazı kısıtlara bağlı olduğu gibi ilk yatırım maliyeti ve işletme giderlerine de doğrudan bağlıdır.

 

 Soğutma Sistemlerinin Maliyetleri

 

 Soğutma sistemlerinin ilk kurulumu esnasında düşünülmesi ve araştırılması gereken en önemli etmen istenen soğutma kapasitesinin ne olacağı ve buna bağlı olarak soğutma sisteminin boyutlarının belirlenmesidir.

 

 Endüstriyel soğutma sistemleri fiyatları, soğutulması istenen tesisin büyüklüğüne, toplam istenen soğutma yüküne, mevcut yalıtım koşullarına veya talep edilen teknolojiye göre büyük farklılıklar göstermektedir. Endüstriyel soğutma sistemleri fiyatları araştırılırken mutlaka endüstriyel soğutma kurulumu yapan firmalardan detaylı teklif alınmalı, farklı yerlerden alınan teklifler hem fiyatları hem de teknik içerikleri bakımından karşılaştırılmalıdır. Gönen Mühendislik, her türlü soğutma sistemi kurulumunda, en son ve çevreci teknolojilerin yanı sıra hesaplı sistem çözümleri üretmektedir.

 

 Endüstriyel soğutma sistemlerinde ilk yatırım maliyetleri hesaplandıktan sonra mutlaka farklı verimlilik değerlerindeki soğutma sistemlerinin tüketecekleri enerji yükleri ile kıyaslamalar yapılmalı ilk kurulumu daha maliyetli olabilen ancak kendisini çok daha kısa sürede amorti edebilecek enerji verimliliği yüksek sistemlere yönelmelidir.