Sanayi içerisinde kullanılan binalar için kullanılan doğalgaz çeşidine endüstriyel doğalgaz adı verilmektedir. Doğalgaz tesisatları da bu bağlamda evler için yapılan tesisatlardan çok daha büyük çapta yapılmaktadır. İlk aşama olan endüstriyel doğalgaz projesi gerekli ölçümler ve ayarlamalar baz alınarak yapılmaktadır.

 

 Daha geniş çaplı yapılan endüstriyel doğalgaz projesi, izlenecek yolu ve yöntemi belirlemektedir. Basınç ve hız baz alınarak yapılan ölçümler sonucunda kullanılacak malzemeye ve boru çeşidine karar verilmektedir. Kaliteli bir şekilde yürütülmeyen bu aşamalar sonucunda, büyük sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

 

 Binaların içinden geçirilerek yerleştirilen doğalgaz boruları, ilk aşamada proje çizilerek ve gerekli tetkikler yapılarak belirlenmektedir. Bu sayede endüstriyel doğalgaz tesisatı sorunsuz bir şekilde yapılmaktadır.

 

 Endüstriyel Doğalgaz Tesisatı

 

 Endüstriyel doğalgaz tesisatı uygulanması için gerekli izinlerin ve belgelerin alınması gerekmektedir. Büyük çapta bir işlem gerçekleştirileceğinden ötürü alanında uzman ve deneyimli çalışanları ile hizmet veren bir firma ile iletişim halinde olunması gerekmektedir.

 

 Doğalgazın kullanılacağı alana taşınması ve işlevselliğini kazanması adına belli süreçler baş göstermektedir. Ancak ilk olarak endüstriyel doğalgaz projesinin oluşturulması gerekmektedir. Yapılacak en ufak bir yanlış ya da hata doğalgaz kaçağının oluşmasına sebebiyet verebilmektedir.

 

 Bu sebeple de ömür boyu etkisi silinmeyecek kötü vakalar meydana gelebilmektedir. Doğalgaz tesisatı adına konumlandırılan boruların doğru seçilmesi önem teşkil etmektedir. Aksi takdirde boru değişimi için binanın duvarları delinmek zorunda kalınmaktadır. Bu durum da hem manevi hem de maddi külfet oluşturmaktadır. Tüm bu hususlar gözetilerek sektöre hakim bir firma ile kontak kurulmalıdır.