Küçük önlemler alarak doğalgaz faturasında büyük kazanç elde etmek mümkündür. Petek kapatmak bir tasarruf yöntemi olmamakla birlikte kombinin düşük ısıda gün boyu sabit ısıda açık kalması önerilmektedir. Yüksek doğalgaz faturası ödemekten korkanlar, doğalgaz tasarrufu için neler yapılır merak etmektedir. Perdeler kapalı tutulmalı ve perde boyları kaloriferleri kapatmayacak şekilde olmalıdır. Pencerelere muhakkak yalıtım yapılması gerekmektedir.

 

 Kullanıcılar cihazın enerji tasarruf özelliği olmalı ve çevreci cihazlar tercih edilmelidir. Kapılarda ve pencerelerde hava kaçakları varsa, önlemi alınmalıdır. Kombilerin periyodik bakımlarının yapılması, doğalgaz faturasını olumlu anlamda etkilemektedir. Gece kombi kapatılmamalı, aksine düşük ısıda çalıştırılmalıdır. Gereksiz yakıt ve su tüketiminin önüne geçmek için el yıkanırken sıcak su musluğu kullanılmamalıdır.

 

 Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

 

 En üst katta oturanlar, çatı izolasyonunu ihmal etmemelidir. Oda termostatı, evlerin ideal sıcaklıkta tutulmasını sağlamaktadır. İdeal sıcaklığa ulaşan termostat otomatik olarak kapanmakta, ekstra yakıt tüketiminin önüne geçmektedir. Evlerinde doğalgaz sobası kullananlar, sobanın filtrelerini düzenli olarak kontrol ettirmelidir. Kombinin sürekli olarak düşük ısıda çalışması, gün içinde daha az çalışmasını sağlamaktadır.

 

 Eşya ve mobilyalar, peteklerin önüne kapatmayacak şekilde konumlandırılmalıdır. Peteklerin önüne gelecek herhangi bir eşya, ısıyı engelleyeceğinden ısınmak mümkün olmamaktadır. Doğru bir doğalgaz tesisatına sahip olan ev, kısa sürede düşük ısıda ısınmaktadır. Yeterli miktarda ısı vermeyen petekler, muhakkak kontrol edilmelidir. Kombilerin kış gelmeden önce yetkili servisler tarafından bakımlarının yapılması gerekmektedir.